• Sztandar

• Awers sztandaru Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 236
      im. Ireny Sendlerowej

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Na awersie sztandaru w jego centralnej części przedstawiona została kobieta, która przechodzi przez wyłom w murze, trzymając za ręce dwójkę dzieci. Taką scenę możemy interpretować na dwa sposoby. Oto Irena Sendlerowa wyprowadza żydowskie dzieci z piekła getta, darowując im tym samym nowe życie poza jego murami. W szerszym wymiarze możemy dostrzec w kobiecej postaci symbol nauczycieli, którzy poprzez wychowywanie i nauczanie dzieci prowadzą je ku lepszej przyszłości. W lewym górnym rogu umieszczony jest symbol, który funkcjonuje jako logotyp szkoły – dwie dłonie – dłoń dziecka i dłoń kobiety. Kobieca ręka podtrzymuje rękę dziecka. Ten element posiada wymiar symboliczny: upamiętnia każde istnienie ludzkie uratowane przez Patronkę.
      Całości dopełnia napis wyszyty złotymi literami, wskazujący na naszą szkołę.

Rewers sztandaru

Na rewersie na biało – czerwonym tle widnieje godło państwowe – orzeł biały z głową zwróconą w prawo. Na jego głowie widnieje złota korona. Dziób i szpony również mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenie do najważniejszego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.Sztandar dla naszej społeczności szkolnej jest symbolem Małej Ojczyzny – jaką staje się dla nas uczniów szkoła i jej otoczenie. Pamiętajmy o jego wymowie i z godnością okazujmy mu cześć!