Piknik Rodzinny!!!
- 9
Wizyta nauczycieli z Ukrainy
21 maja naszą szkołę odwiedzili goście z Ukrainy – uczestnicy kursu Edukacja integracyjna i włączająca, organizowanego przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Grupę przybyłych stanowili wykładowcy, absolwenci i studenci Stołecznego Uniwersytetu Kijowskiego im. Borysa Hrinczenki. Pracujący na uczelniach, w szkołach i poradniach nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziekan oraz studenci reprezentowali placówki lwowskie, tarnopolskie i kijowskie.
Goście zadawali wiele pytań dotyczących pracy nauczyciela w Polsce. Interesowali się awansem zawodowym, wykształceniem, formami doskonalenia zawodowego, zróżnicowaniem wymiaru pensum dydaktycznego.
Jednak najważniejszą kwestią omawianą podczas spotkania była specyfika edukacji integracyjnej i włączającej. Przybyłych zaproszono do obserwowania czterech lekcji w oddziałach integracyjnych (w klasie 1, 3 i w dwóch klasach 6), by mogli zobaczyć, na czym polega współpraca między uczniem, nauczycielem współorganizującym proces kształcenia i nauczycielem prowadzącym.
Po lekcjach goście pochylili się nad dokumentami, które dotyczą ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dowiedzieli się, czym są: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinia – dokumenty wydawane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną; kto i jak na ich podstawie opracowuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, a także w jakim celu tworzy się dokument wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Przybyli z dużym zainteresowaniem analizowali karty pracy w kilku dostosowanych wersjach (obserwowali na przykład, co cechuje kartę pracy dla dziecka z afazją czy niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jak wygląda dostosowanie dla ucznia w spektrum autyzmu itp.). Porównywali również różne arkusze egzaminacyjne CKE.
Na koniec gospodarze zaprosili przyjezdnych do zwiedzenia szkolnych pracowni, w których odbywają się zajęcia specjalistyczne. Spotkanie było niezwykle owocne dla wszystkich uczestników.
5
Spotkanie inspirujące BsS
17 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie inspirujące Budzącej się Szkoły. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 100 dyrektorów, nauczycieli i innych osób związanych z oświatą i zainteresowanych zmianami w polskiej edukacji. Z całej Polski (i nie tylko) zjechali się uczestnicy w poszukiwaniu inspiracji, kontaktów i energii do działania. Spotkanie poprowadziły: pani doktor Marzena Żylińska z Fundacji Budząca się Szkoła i pani dyrektor Magdalena Księżopolska.
W pierwszej części zjazdu goście wzięli udział w kilkunastu lekcjach przygotowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli z SP236. W zajęciach obserwowanych uczestniczyły dzieci z klas 0-7, była również możliwość wejścia w rolę ucznia i czynnego zaangażowania się w lekcję. Zajęcia ukierunkowane były na zaprezentowanie różnorodnych metod aktywizujących, spotkały się z bardzo pozytywnych odbiorem. Równolegle można było zwiedzić szkołę, w tym gabinety specjalistów, porozmawiać z przedstawicielami gospodarzy na temat między innymi statutu, dobrych praktyk w zakresie nauczania oraz organizacji pracy szkoły, współpracy na linii nauczyciel przedmiotu – nauczyciel współorganizujący, roli samorządu uczniowskiego i rady rodziców.
W dalszej części spotkania pani doktor Marzena Żylińska wygłosiła wykład na temat: „Dlaczego czas odejść od kultury nauczania i wprowadzać kulturę uczenia się”. Podzieliła się między innymi praktycznymi rozwiązaniami metodycznymi i cennymi wskazówkami w zakresie literatury przedmiotu.
Nie zabrakło również przestrzeni dla zaprezentowania doświadczeń i rozwiązań praktykowanych przez szkołę goszczącą przybyłych. Na zakończenie miała miejsce prelekcja dotycząca pracowni malarskiej Malort, jej fenomenu, tego, co daje dzieciom i dlaczego warto ją stworzyć w szkole.
W spotkaniu udział wzięły: pani Mariola Zielińska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola oraz pani Renata Kluska – Kierownik Referatu Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola.
Uczestnicy rozstali się bogatsi o nowe znajomości i wzmocnieni w przekonaniu, że zmiana jest konieczna i warto ją wprowadzać.
Więcej na temat wydarzenia:
Spotkanie inspirujące BSS w SP nr 236 w Warszawie | Facebook
21
Egzamin ósmoklasisty
- 3
Rowerowy Maj - podejmujemy wyzwanie!
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Akcja poprzez zabawę połączoną z elementami grywalizacji, zachęca do aktywnych sposobów dojazdu do szkół i przedszkoli, uczy dobrych i zdrowych nawyków. Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na zajęcia w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy lub grupowy. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody. Pamiętajcie jednak, że nie o nagrody tutaj gramy, tylko o wspólną, dobrą zabawę i wyrabianie zdrowych nawyków!
Egzamin na kartę rowerową
Karta rowerowa to dokument stwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania: rowerem lub hulajnogą elektryczną w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Warunkiem uzyskania karty rowerowej jest ukończone 10 lat oraz pozytywne zaliczenie egzaminu. Egzamin składa się z części teoretycznej, obejmującej przepisy prawa o ruchu drogowym i pierwszej pomocy przedmedycznej oraz z części praktycznej – jazda rowerem po wyznaczonym torze lub w miasteczku ruchu drogowego
22 uczniów naszej szkoły zaliczyło dzisiaj praktyczny egzamin na kartę rowerową, który odbył się w Stacjonarnym Miasteczku Ruchu Drogowego na terenie IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ul. Sołtyka 8 / 10. Miasteczko Ruchu Drogowego (strazmiejska.waw.pl).
Serdecznie gratulujemy!
1