21 maja naszą szkołę odwiedzili goście z Ukrainy – uczestnicy kursu Edukacja integracyjna i włączająca, organizowanego przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Grupę przybyłych stanowili wykładowcy, absolwenci i studenci Stołecznego Uniwersytetu Kijowskiego im. Borysa Hrinczenki. Pracujący na uczelniach, w szkołach i poradniach nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziekan oraz studenci reprezentowali placówki lwowskie, tarnopolskie i kijowskie.
Goście zadawali wiele pytań dotyczących pracy nauczyciela w Polsce. Interesowali się awansem zawodowym, wykształceniem, formami doskonalenia zawodowego, zróżnicowaniem wymiaru pensum dydaktycznego.
Jednak najważniejszą kwestią omawianą podczas spotkania była specyfika edukacji integracyjnej i włączającej. Przybyłych zaproszono do obserwowania czterech lekcji w oddziałach integracyjnych (w klasie 1, 3 i w dwóch klasach 6), by mogli zobaczyć, na czym polega współpraca między uczniem, nauczycielem współorganizującym proces kształcenia i nauczycielem prowadzącym.
Po lekcjach goście pochylili się nad dokumentami, które dotyczą ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dowiedzieli się, czym są: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinia – dokumenty wydawane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną; kto i jak na ich podstawie opracowuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, a także w jakim celu tworzy się dokument wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Przybyli z dużym zainteresowaniem analizowali karty pracy w kilku dostosowanych wersjach (obserwowali na przykład, co cechuje kartę pracy dla dziecka z afazją czy niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jak wygląda dostosowanie dla ucznia w spektrum autyzmu itp.). Porównywali również różne arkusze egzaminacyjne CKE.
Na koniec gospodarze zaprosili przyjezdnych do zwiedzenia szkolnych pracowni, w których odbywają się zajęcia specjalistyczne. Spotkanie było niezwykle owocne dla wszystkich uczestników.