- WYDARZENIA - linki do ważnych stron
- 2009 - Uroczystość nadania imienia Ireny Sendlerowej Gimnazjum Integracyjnemu nr 61
- 2010 - I rocznica nadania imienia – przedstawienie „Dzieci Getta”
- 2011 - Otwarcie ulicy Chłodnej
- 2011 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2012 - Uroczystość nadania imienia I. Sendlerowej Szkole Podstawowej nr 236
- 2013 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2013 - Otwarcie alei Ireny Sendlerowej
- 2014 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2015 - Tablica pamiątkowa ul. Ludwiki 6
- 2015 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2016 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2017 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2018 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2019 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2020 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2021 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2022 - Dzień Patronki Święto Szkoły
- 2022 - Konkurs Patron - to brzmi dumnie
- 2023 - Dzień Patronki Święto Szkoły
2017 - Dzień Patronki Święto Szkoły
4 grudnia obchodziliśmy wielkie szkolne święto. Okazja była potrójna: Święto Patronki, Dzień Tolerancji, Maraton Pisania Listów Amnesty International. Pierwsza część spotkania rozpoczęła się tradycyjnie wspólnym odśpiewaniem piosenki „Tolerancja”. Uczniowie klasy 4a zaprezentowali przedstawienie „Opowieść o tęczy”. Potem rozmawialiśmy o tym, czym jest tolerancja, jak ważne, by starać się zmieniać świat na lepsze. Podkreśliliśmy, że zmian powinno się dokonywać, rozpoczynając od samego siebie, a to jest właśnie najtrudniejsze. O takiej wewnętrznej przemianie opowiadał film „Cyrk motyli”, w którym główną rolę grał Nick Vujicic. Po podsumowaniu filmu przeszliśmy do części warsztatowej. Każda klasa otrzymała jeden punkt Katalogu Serdeczności, na jego podstawie napisała list do Ireny Sendlerowej.
Druga część rozpoczęła się o godzinie 11. Gościem specjalnym była pani Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”. Opowiedziała o działalności reprezentowanej organizacji. Przedstawiła nam również swoją historię – historię żydowskiej dziewczynki, cudem ocalałej z warszawskiego getta. Mówiła o okolicznościach, w jakich dowiedziała się o swoim pochodzeniu i o późniejszym poszukiwaniu swoich korzeni, swojej tożsamości. Po rozmowie z gościem klasa 7a zaprezentowała montaż słowno-muzyczny na temat tego, jak istotna na co dzień jest tolerancja. Recytacje przeplatane były piosenkami w wykonaniu solistek (Zuzi i Marzeny), solisty (Karola) oraz chórków klasowych. Pięknym momentem był marsz serc, kiedy przy piosence „Kolor serca” dzieci wniosły do sali dwanaście serc z punktami szkolnego Katalogu Serdeczności. Przedstawiciele klas odczytali po kolei listy do patronki, inspirowane hasłami ze wspomnianego spisu. Listy – piękne i poruszające – zawierały wiele trafnych wskazówek dotyczących współdziałania, otwarcia na inność, chęci do podejmowania dialogu.
Pan Michał Kłopocki, przedstawiciel Amnesty International Polska, wprowadził oficjalnie do trzeciej części – Maratonu Pisania Listów AI. Opowiedział o działalności AI, o tym, że pisanie realnie pomaga i że bohaterowie maratonów czekają na każdy list i za każdy list są wdzięczni. Wszyscy odśpiewaliśmy „We are the world”, po poczęstunku klasy 6, 7, 2G i 3G przeniosły się na dolny hol, gdzie przygotowane były stanowiska do pisania listów. W tym roku przedstawiciele samorządu uczniowskiego zadecydowali, że będziemy pisać w obronie następujących osób: CLOVIS RAZAFIMALALA (Madagaskar), NI YULAN (Chiny), SHACKELIA JACKSON (Jamajka), HANAN BADR EL-DIN (Egipt), MAHADINE (Czad), TANER I „10 ZE STAMBUŁU” (Turcja). Napisaliśmy aż 370 listów. Akcję koordynowała klasa 3bG z wychowawczynią.
Dziękujemy za włączenie się w przygotowania, za pomoc w organizacji, aktywny udział i zamknięcie uroczystości – doroczne szkolne święto było dziełem nas wszystkich!
21